Schedule

 
Thursday July 11, 2019
12:00am            
Community Service in Detroit Area
 
6:00pm              
Premier of H2N Movie Revelation: The Age of Awakening
                      
          
8:00pm              
Hebrew Forum & Panel Discussion
 
 
Friday July 12, 2019
Conference with Workshops @
 
8:00am              
Breakfast @ The Beacon
 
9:00am           
Registration & Check in
 
10:00am           
Welcome and Purpose of Conference - Dr. Ken Howard
Opening Speaker Ron Dalton Jr. – Negative Impact of People w/o Identity
Room 310A General Session
 
12:00-1:00pm             
Lunch @ The Beacon
1:00-2:00pm  
Break
 
2:00pm             
Set of Workshops Round #1
                       
Workshop 101: Sister Circle (Women Only)
Presenters/Panelists: Onleilove Alston, Dr. Sandra Laws, Tawana Howard, Dr. Glo Harris, Apostle Frankie Young
Room 310A General Session
 
Workshop 102: Making of A Hebrew Man (Men Only)
Presenters/Panelists: Dr. Michael Laws, Pastor Melvin Rhines, Pastor Charles Dowell, Rabbi Akwetey Amaah
Rooms 313A&B
 
4:00pm             
Set of Workshops Round #2
 
Workshop 201: Homestead Living
Presenters: Pastor Charles Dowell 
Room 311A
 
Workshop 202: Hebrew Coop/Financial Stewardship
Presenter(s): Dr. Frankie Young
Room 312A
 
Workshop 203: Hebrew Marriages
Presenter(s): Drs. Michael and Sandra Laws
Room 312B
 
Workshop 204: Awakened Now What?
Presenter(s): Ron Shields (Divine Prospect)
Room 311B
 
Workshop 206: Hebrews to Negroes 1
Presenter(s): Ronald Dalton Jr.
Room 310A General Session
 
2:00-5:00pm    
Children and Youth Workshops
Elementary (Pre-K – 2) - JoAnna Moore Room 411A
Elementary/Middle School (Grades 3-8) Room 411B
High School (Grades 9-12) – Jubilee Hosanna-Praise Jackson Room 411C
 
5:00pm             
Break (Vendor Tables will be in the Hallways)
 
7:00pm             
Hebrew Musical Concert featuring Artists
Featuring: John Bidden, Lorvins, Michael Norman, James Byers, Jubilee Hosanna Praise Jackson, Sounds of Sinai, and others
Room 310A General Session
   
Saturday July 13, 2019
Conference and Workshops Continued @
 
8:00am              
Breakfast and Fellowship  @ The Beacon
 
9:00am              
Unity Intercessory Prayer facilitated by Pastor Michael Laws
Room 310A General Session
 
10:00am           
Unity Sabbath Service
Exhortation Speaker: Onleilove Alston
Speaker Pastor Charles Dowell
Room 310A General Session
 
12:00pm           
Lunch  @ The Beacon
 
1:00pm               
Set of Workshops #3
 
Workshop 301: Healthy Hebrews: Diet and Nutrition
Presenters: Moreh Asa Demessie
Room 311B
 
Workshop 302: Secular Legal Rights for Hebrew Israelites
Presenter(s): Attorney Elaine Carlis
Room 312A
 
Workshop 303: Decoding the Medu Neter: How Ancient Egyptian language reveals the presence of Hebrews in ANC Kemet.
Presenter(s): Zion Lexx
Room 312B
 
Workshop 304: The Return of The Ezer Kenegdo: Yah's Call to Women
Presenter(s): Onleilove Alston
Room 313A&B
 
Workshop 305: Defending the Biblical Law
Presenter(s): Dr. Kenneth Howard
Room 311A
 
Workshop 306: Hebrews to Negroes 2
Presenter(s): Ronald Dalton Jr.
Room 310A General Session
 
2:30pm             
Set of Workshops #4
 
Workshop 401: Hebrew Migration into Africa
Presenters: Rabbi Akwetey Amaah
Room 311A
 
Workshop 402: Sharing the Hebrew Faith with your Family
Presenter(s): Pastor Richardson Kelly
Room 311B
 
Workshop 403: Spanish/Portuguese Inquisition
Presenter(s): Benayah Israel
Room 312A
 
Workshop 405: Understand Biblical Feasts
Presenter(s): Pastor Michael Laws
Room 312B
 
Workshop 406: Hebrews to Negroes 3
Presenter(s): Ronald Dalton Jr.
Room 310A General Session
 
1:00-4:00pm  
Children and Youth Workshops
Elementary (Pre-K – 2) - JoAnna Moore Room 411A
Elementary/Middle School (Grades 3-8) Room 411B
High School (Grades 9-12) – Jubilee Hosanna-Praise Jackson Room 411C
 
4:00pm             
Break (Vendor Tables will be in the Hallways)
 
7:00pm             
All White Event Cruise on the Detroit Princess River Boat
 
7:00pm                
Banquet Dinner & Award Ceremony
Banquet Speaker Rabbi Akwetey - Guest Speaker
 
Sunday July 14, 2019
Hebrew Family Cookout & Baptism @
 
8:00am              
Baptism
 
10:00am           
Family Cookout & Barbecue Event Area #2